Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokémon (japonsky ポケモン; Pokemon), je inteligentní bytost vyskytující se v japonských videohrách, společnosti Nintendo (např. Pokémon Red & Blue) a později ve stejnojmenném kodomo (dětském) anime seriálu, sběratelské karetní hře a v komiksu (Manga) doprovázející tyto videohry. Název pokémon vychází z japonského ポケットモンスター, Poketto Monsutá - kapesní příšerky, v angličtině Pocket Monsters.

Původní hru vytvořil Satoši Tadžiri a byla publikována společností Nintendo pro Game Boy. Na dalších herních konzolích typu handheld na Game Boy navazujících (Game Boy Color, Game Boy Advance, Nintendo DS) následovaly další pokračování hry. K tomu vyšly hry i na konzole stolní, postupně (N64, GameCube, Nintendo Wii).

Hry, seriál i filmy jsou přeloženy do několika světových jazyků. Prvních 211 dílů seriálu a čtyři filmy byly vysílány i v Česku.

Postavička Pikaču na soupravě vlaku Šinkanzen

 Pokémoni

Pokémoni jsou velmi inteligentní bytosti, které rozumí lidské řeči, ale nepoužívají ji. V seriálu je výjimka Meowth, v prvním filmu Mewtwo v druhém filmu Slowking a Lugia), ve třetí filmu Entei, v šestém filmu Jirachi, v osmém filmu Lukario, v devátém filmu Manaphi, v jedenáctém filmu Shaymin. Dle svého typu mají různé schopnosti (telepatie, možnost otrávit, uspat, zapálit apod.). Divocí pokémoni se chovají jako zvířata, pokud je trenér pokémonů chytí (do Pokéballu) stávají se krotkými a poslouchají svého pána. Disponují mocnými útoky, jejichž množství i síla se postupem času zvětšuje, a mohou se vyvíjet, evolvovat. Tím se myslí proces, při kterém dojde během několika sekund k významné změně vzhledu, často i velikosti, schopností a síly. Změní se také „druhové jméno“ pokémona.

Evoluce je děj ke kterému dochází:

 • Po dosažení určité úrovně zkušeností (tzv. experience)
 • Předmětem (použití evolučního kamene, nebo výměna, když pokémon nese příslušný předmět)
 • Radostí
 • Krásou (Feebas do Milotic)
 • Po dosažení určitých zkušeností na určitém místě (Magnezone, Probopass, …)
 • Přizpůsobením se (např. Glaceon, Leafeon)

Impuls vedoucí k evoluci je u každého pokémona individuální. Ve hře je možné a někdy i výhodné evoluci zablokovat a odložit na později.

Pokud pokémoni zrovna nebojují, přebývají v Pokéballu, ale existují i zde výjimky, v seriálu např. Pikachu, Meowth a další.

Pokémonů existuje 18 typů, jsou to: normální, ohnivý, vodní, elektrický, travní, ledový, bojový, jedovatý, zemní, ptačí, psychický, hmyzí, kamenný, duší, dračí, ocelový a temný. Každý pokémon je kombinací maximálně dvou těchto typů, což určuje jeho odolnost, zranitelnost, vzhled a vlastnosti. Každý útok je též jeden z těchto typů.

Pokémoni se také dělí podle generace (verze) hry, ve které se poprvé objevili (případně podle oblasti, ve které se poprvé objevili):

Hry

Hry v sobě mají prvky RPG i adventury. Hráč v roli trenéra chytá postupně pokémony a využívá je k boji proti jiným pokémonům, čímž jeho pokémoni získávají zkušenosti a zvyšují tak svou úroveň (až do lv. 100). Zároveň se však každý jeho pokémon může učit jiné útoky s jinými silami a efekty a každý může umět jen 4 naráz. V partě smí mít trenér jen 6 pokémonů. Různí pokémoni mají různé typy a to jim dává výhody nebo nevýhody, proti určitým typům útoků. Komplexně tak vznikají zajímavá strategická hra, kde je třeba si vytvořit vyrovnanou. Jakýmsi cílem hry je porazit nejlepší trenéry v Pokémonové lize a získat všechny známé pokémony.

Pokémoni jsou ve hře zcela nesmrtelní – po porážce upadnou do bezvědomí a mohou být vyléčeni v Pokémonním středisku, specializovaném lékařském zařízení. Dalšími stavy pokémona jsou omráčení (flinch) nebo zmatení (confuse). Tyto stavy jsou vyléčeny po každém opuštění boje, stejně jako dočasné změny statistik. Zvláštní kategorií jsou tzv. statusy, které na Pokémovi zůstávají až do návštěvy střediska nebo jiného jejich vyrušení. Jsou to: popálení (burn), zmražení (freeze), otrávení (poison), paralýza (paralysis) nebo uspání (sleep). Pokémon mající jeden status již nemůže získat jiný (až na zvláštnosti jako Rest). Hra je celkově koncipována tak, že herní příběh nelze prohrát, zkušený hráč ho jen může dokončit rychleji.

U nás se prodávají anglické verze her, hry nikdy nebyli překládány do českého jazyka. Oproti tomu některé národy, jako Francie nebo Německo si překládají nejen hry, ale i jména jednotlivých pokémonů

 Multiplayer

Hry nabízejí možnost bojovat s reálnými protihráči pomocí propojení herních konzolí kabelem, infračerveným portem, wireless adaptérem nebo bezdrátově za použití Wi-Fi. Tímto způsobem lze mezi hráči i pokémony vyměňovat, viz Soubojový systém Pokémon her.

 Generace her

První generace

 Druhá generace

 • Gold, Silver, Crystal, (2000, Crystal 2001), Game Boy Color - 251 různých druhů pokemonů, regiony Johto (počáteční) a Kanto.
 • Puzzle Challenge, (2000), Nintendo 64 - remake Puzzle League, pouze noví pokémoni (celkem 251 různých druhů pokémonů).
 • Pokémon Mini,(2001), Pokémon Mini - hra na samostatnou stejnojmennou konzoli s několika hrami, jako například tetris nebo pinball.

 Třetí generace

 • Ruby, Sapphire, (2003), Game Boy Advance - 386 různych druhů pokémonů, region pouze Hoenn.
 • Pinball: Ruby & Sapphire, (2003), Game Boy Advance - remake Pokémon Pinball s vylepšenou grafikou a novými pokémony (celkem 385; bez Deoxys).
 • Fire Red, Leaf Green, (2004), Game Boy Advance - remake Red a Green, 386 různých druhů pokémonů, region Kanto.
 • Pokémon Channel, (2003), GameCube - zde se hráč s Pikachu snaží pomáhat ostatním pokémonům a odblokovává si tak nové kanály do své TV, rovněž také získává peníze a předměty do pokojíčku, které si může i nakupovat z jakéhosi teleshopingu. I televizí je ve hře mnoho druhů a dají se měnit. Ve hře si dále můžete koupit Pokémon Mini a do něj dále všechny pokémon hry, co na něj kdy reálně vyšli a taky si je opravdu zahrát.
 • Pokémon Colloseum, (2004), GameCube - 3D RPG, hráč chytá pokémony a bojujete s nini podobně, jako v Pokémon Stadium, rovněž použitelné pro připojení handheldů GameBoy Advance a zápasení ve 3D grafice s Vašimi hrami proti sobě
 • Emerald, (2005), Game Boy Advance - doplněk k Ruby a Sapphire, region Hoenn.
 • Pokémon Dash, (2005), Nintendo DS - závody pokémonů, ovládá se přejížděním přes dotykovým display
 • Pokémon XD: Gale of Darkness, (2005), GameCube - 3D RPG, cílem je ubránit laboratoř před napřátelským Cipherem, později se otevře celý svět. Hra obsahuje unikátní „Dark“ verzi pokémona Lugia. Podobné Pokémon Colloseum, jen s vylepšenou grafikou a novým příběhem
 • Link/Trozei, (2006), Nintendo DS - puzzle hra spočívající v posunování hlav pokémonů a vytvoření tak řady po čtyřech. Zajímavé je, že navzdory tomu, že od her třetí generace již nezáleží na jazykové verzi hry při propojování přístrojů pro multiplayer, u této hry, vzhledem k tomu, že jí byl po cestě do Evropy zcela změně název z Trozei na Link, dochází k nekompatibilitě těchto dvou her, ač jinak jsou zcela identické
 • Mystery Dungeon: Red & Blue, (2006), Blue: Nintendo DS, Red: Game Boy Advance - hlavní postavou je člověk přeměněný v pokémona, který prochází dungeony, bojuje s dalšími pokémony a hledá způsob, jak se proměnit zpět v člověka.
 • Pokémon Ranger, (2006), Nintendo DS - hráč je v roli rangera, který pomáhá lidem a pokémonům a bojuje proti nepřátelskému týmu Go-Go. Odehrává se v unikátním regionu Fiore. Zde pokémony nechytá klasicky do pokéballů, ale jen je jakousi káčou obtočí. Maximálně 6 pokémonů jej pak následuje a pomáhají mu překonat přírodní překážky, nebo v boji s dalšími pokémony. Jakmile Vám pokémon jednou pomůže, pouštíte ho a on Vám uteče. Je zde několik různých schopností a jejich 3 intenzity. Jediný pokémon Vám zůstává stále a to Váš Minun/Plusle, který je ale použitelný jen v boji.

Čtvrtá generace

 • Pearl, Diamond, (USA 22. dubna 2007)(Evropa 27. červenec 2007), Nintendo DS (Dual Screen) - 493 různých druhů pokémonů, region Sinnoh.
 • Pokémon Battle Revolution, (2007), Nintendo Wii - hra na způsob Pokémon Stadium, obsahuje však všech 493 pokémonů s možností bojovat v různých 3D lokalitách.
 • Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Time, (2008), Nintendo DS.
 • Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Darkness, (2008), Nintendo DS.
 • My Pokémon Ranch, (2008), Nintendo WiiWii Ware
 • Pokémon Platinum - vylepšená verze Diamond a Pearl, obsahuje 493 různých druhů pokémonů, zatím hra vyšla pouze v Japonsku a Severní Americe, Nintendo DS.V Evropě vychází 22.5.2009.
 • Pokémon Ranger: Shadow of Almia - V podstatě druhý díl Pokémon Rangeru.
 • Pokémon Heart Gold & Soul Silver - remaky starých Gold & Silver na GBC, vychází v Japonsku v září 2009

Každá další generace hry obsahuje větší počet pokémonů. Obvykle se počítá celkový počet druhů pokémonů, protože tak jsou zapsáni v Pokédexu. V další generaci ovšem přibývají jak zcela noví pokémoni, tak nové evoluce existujících pokémonů, někdy i před-evoluce, tedy pokémon, který byl v předchozí generaci her základní evolucí, je nyní výsledek evoluce jiného tzv. baby pokémona.

V jedné hře z Game Boy edicí není možné chytit všechny pokémony, které hra obsahuje, ale je nutné pokémony vyměňovat mezi ostatními verzemi. Druhá generace umožňovala měnit pokémony s první generací a byl to jediný způsob, jak některé získat. Mezi třetí a čtvrtou generací je možný pouze jednosměrný přesun (nikoli výměna, jak tomu bylo v přechozím případě) a to ze starší do novější, vždy po šesti pokémonech. Ti nejvzácnější pokémoni (Mew, Celebi, Deoxys…) se ve většině her dají chytit jedině v původních (japonských) verzích a jinde (USA, Evropa, Austrálie) je lze získat od Nintenda jako výhra některé z jejich turnajů, v kině u příležitosti vydání filmu.

U nás se dají získat ze z ciziny dovezených bonus disků a e-karet. Tuto možnost poskytují pro veřejnost některé turnaje, jako například Mistrovství ČR v Pokémonu.

Existuje ještě jeden druh pokémon her (které již byli vypsány i výše) - jedná se o hry na „velké“ Nintendo konzole (Nintendo 64, GameCube a Wii). Tyto hry nejsou přímo klasickými RPG, nýbrž jen možností si zasoupeřit v aréně ve 3D a využít při tom pokémony z RPG her pro Game Boy. Nejnovější hry na DS podobným způsobem fungují s hrou pro Pokémon Battle Revolution na Nintendo Wii.

 Seriál

Anime seriál vznikl jako doplněk ke hrám. Hlavní postavou je mladý trenér Ash Ketchum. Rámcově představuje stejný příběh, jako byl použit ve hře, ale samozřejmě s množstvím příběhových odboček. Seriál má už jedenáct sezón a jejich natáčení stále pokračuje, navíc se točí různé speciály (ve kterých se Ash nevyskytuje) a filmy, obvykle zaměřené na několik legendárních pokémonů.

Seriál se celý odehrává v jednom světě rozděleném na regiony (zatím Kanto, Johto, Hoenn a Sinnoh, Pomerančové ostrovy), ve kterém žijí společně lidé a pokémoni již od prehistorie. Pokémoni slouží jako domácí mazlíčci, ale i užitková zvířata (např. Miltank dává mléko, Mareep vlnu…). Seriál se kvůli věkovému zacílení vyhýbá otázkám okolo soužití lidí s mnohdy nebezpečnými bytostmi, jakými pokémoni jsou. Přes destruktivní sílu pokémonních útoků se lidé i pokémoni jen zřídka vážněji zraní a střelné zbraně jsou považovány za nebezpečné.

Zakázané epizody

Existuje několik epizod, které byly odvysílány pouze v Japonsku a nebo byly naplánované, ale nebyly odvysílané

 • Epizoda 18: Holiday at Acopaulo (Americké Jméno: Beauty and the Beach) - Byla odvysílána pouze v Japonsku kvůli tomu, že rakeťák James měl v tomto dílu umělé poprsí.
 • Epizoda 35: The Legend of Dratini - Byla zrušena kvůli tomu, že v Safari na Ashe namířil jeden člověk zbraní a později po rakeťácích vystřelil. Byla odvysílaná pouze v Japonsku.
 • Epizoda 38: Electric Soldier Porygon - Byla zrušena kvůli tomu, že se v této epizodě objevovaly záblesky, kvůli kterým velké množství dětí dostalo v Japonsku epilepické záchvaty. Poté byla odvysílána znovu bez záblesku.
 • Episode 252: The Ice Cave - Byla zrušena proto, že pokémon Jynx měl černou barvu pleti a to vzbouřilo některé lidi právě s černou barvou pleti, tato epizoda byla odvysílaná pouze v Japonsku.
 • Episode 377: Shaking Island Battle! Barboach VS Whiscash!! - Byla zrušena kvůli tomu, že se v tomto díle objevovala zemětřesení a zrovna se v tu dobu děla silná reálná zemětřesení v Japonsku.

 Řady seriálu

 1. Indigo League /CZ/
 2. Orange Islands /CZ/
 3. Johto League /CZ/
 4. Johto League Champions /CZ/
 5. Johto League Master Quest
 6. Advanced
 7. Advanced Challenge
 8. Advanced Battle
 9. Battle Frontier
 10. Diamond & Pearl /CZ/
 11. DP: Battle Dimension /CZ/
 12. DP: Galactic Battles (o dabingu se uvažuje[zdroj?])
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What causes enormous blood adversity

(AWaillaflada, 12. 10. 2018 23:13)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-en-ligne-cialis-generique/

Strident blood press symptoms

(AWaillaflada, 28. 9. 2018 14:11)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-moins-cher-en-belgique/

What is a conformist blood distress

(ARefefemevig, 11. 7. 2018 1:07)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-action/

pokemon

(IKUTTE, 23. 1. 2017 18:53)

like

Zakazane epizody - 18. Beauty and the beach

(Simona, 9. 1. 2014 17:57)

Muzete mi prosim nekdo rict, kde ma James umele poprsi? Nic takoveho jsem nezpozorovala.

treneri

(karina, 20. 8. 2010 22:16)

promin jestli se muzu zeptat co je vsechno za trenery?díky za odpoved